یادداشتی بر حذف فردوسی پور از برنامه ۹۰

فردوسی پور

عصر پاییز _فاطمه فرج الله زاده: شب گذشته در حالی که فوتبال دوستان منتظر ویژه برنامه نود بودند، با عدم پخش آن مواجه شدند؛ بله درست است آخرین دوشنبه شب سال ۹۷ در حالی بدون پخش برنامه نود گذشت که عادل فردوسی پور و گروه ۱۵۰ نفره اش تدارک ویژه برای آن داشتند و آیتم های جذابی ساخته بودند. اتفاقی که نه تنها برای فوتبالی ها، بلکه برای هیچ یک از مردم ایران، خوشایند نیست.
عادل که عموما آخرین برنامه سال را به بهترین شکل ممکن تدارک می بیند و پیش از این شاهد حضور متفاوت حبیب رضایی، رامبد جوان، محسن تنابنده، احمد مهران فر و…در ویژه برنامه وی بوده ایم؛ این بار نیز مهران مدیری را دعوت کرده بود اما…
چند وقتی هست که عادل فردوسی پور برای پخش برنامه اش با مسائلی مواجه است؛ از مدتی قبل و در ایام جام جهانی که از حضور کارلوس پویول (کاپیتان اسبق تیم ملی اسپانیا و بارسلونا) در ویژه برنامه عادل جلوگیری به عمل آمد، اختلاف نظر ها میان مجری با سابقه شبکه سه و مدیران علنی شد و ناملایمت ها با عدم پخش و کاهش زمان پخش برنامه نود ادامه یافت تا این که در روز ۲۷ اسفند مطالبی بر روی خروجی سایت ها قرار گرفت که خبر از تصمیم مدیر شبکه سه برای جدایی عادل از برنامه نود می داد. این اتفاق در حالی رخ داده است که حدود یک هفته پیش، در جشنواره جام جم، برنامه نود به عنوان بهترین برنامه ترکیبی صدا و سیما از سوی داوران و مردم انتخاب شد.
در حالی که رییس سازمان صدا و سیما خبر از ادامه حضور عادل در برنامه نود داده بود؛ طبق اعلام مدیر روابط عمومی شبکه سه، خبر جدایی عادل و پخش برنامه نود در سال ۹۸ با ترکیبی جدید، منتشر شد. اتفاقی که اگر عملی شود، به احتمال فراوان نود را با ریزش مخاطب مواجه می کند.
برنامه نود بر خلاف ظاهرش تنها تحلیل و بررسی فوتبال نیست بلکه فراتر از آن، به احیای غیرت ، انسانیت، صداقت، عدالت و.‌..می پردازد و به همین علت است که افراد فوتبالی و غیر فوتبالی آن را با همه وجود دوست دارند.
آن جا که عادل در دفاع از امنیت و جان هواداران، بی پروا نقد می کند و از عمق جان فریادِ سکوتِ مردمی می شود که امنیت و داشتن یک ورزشگاه خوب برای تماشای فوتبال، کمترین حق شان است؛ آدمی به خود می بالد و احساس غرور می کند که مجری یک برنامه، این چنین با وجدانی بیدار وکیل مدافع مردم می گردد.
بر کسی پوشیده نیست که بارها عادل در برنامه نود از پیشکسوتان فراموش شده، جوانان پای چوبه دار، سیاهی ها و تبانی های فوتبال و… با شجاعت صحبت کرده است.
نود در قلب مردم ایران ریشه دوانیده است، برای فوتبال دوستان روز های هفته این گونه خوانده می شود: شنبه، یک شنبه، نود، سه شنبه….همان ها که طی سالیان متمادی تماشای یک قسمت از نود را از دست نداده اند؛ همان جوانانی که هنگام انتخاب واحد دانشگاه دقت می کنند تا صبح سه شنبه درسی انتخاب نکنند و دو شنبه شب ها با خیال راحت تا پایان برنامه نود را تماشا کنند و این یعنی نود جزئی از زندگی مردم ایران و دلخوشی آنان است و برای فوتبال دوستان، حذف عادل و جدایی او از نود در هیچ قاموسی نمی گنجد.
با نگاهی گذرا به فضای مجازی با انبوهی از هشتگ ها در حمایت از عادل فردوسی پور رو به رو می شویم که از جمله آن ها می توان به #عادل_حذف_شدنی_نیست، #نه_به_بی_عدالتی و…اشاره کرد.
چهره های مطرح زیادی از جمله پرویز پرستویی، رامبد جوان، پیمان معادی، علی انصاریان، رییس فراکسیون جوانان مجلس، بهنوش بختیاری، جمع زیادی از اهالی رسانه و هزاران نفر دیگر نیز به حمایت از عادل پرداخته اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هجده + 4 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.