پارک های تهران | معرفی کامل پارک ها و بوستان های تهران

پارک تهران

مجله عصر پاییز – شهر بزرگ تهران علاوه بر اماکن تفریحی متفاوت، پارک ها و بوستان های بسیاری را در خود جای داده است که مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریحی کوتاه در کنار خانواده است. این مطلب را تا انتها مطالعه کرده تا با چند پارک تهران که از بزرگترین و معروفترین پارک های پایتخت هستند آشنا شوید.

 

معرفی پارک های تهران

 

پارک ساعی

پارک ساعی

بوستان ساعی یکی از با شکوه ترین، جذاب ترین و قدیمی ترین پارک های شهر تهران است.این پارک در منطقه 6 واقع در خیابان ولیعصر ساخته و تاسیس شده است که وسعت آن به 12 هکتار می رسد.درختکاری این بوستان در ابتدا توسط مهندس کریم ساعی در سال 1324 انجام شد و سپس طراحی آن را استاد حسن محجوبی در سال 1342 برعهده گرفت. کار ساخت این پارک از سال 1342 آغاز شد و در نهایت در سال 1352 تکمیل و به پایان رسید. از جمله جاهای دیدنی این پارک تهران می توان به حیات وحش حیوانات، پیست اسکیت، زمین بازی، برکۀ زیبا ی آن و فرهنگسرای بانو اشاره کرد.

آدرس: تهران – خیابان ولیعصر – خیابان ساعی یکم – پارک ساعی

پارک شهر

پارک شهر

یکی از بوستان های قدیمی و پر بازدید استان تهران پارک شهر است. این بوستان در منطقه 12 قرار گرفته که وسعت آن به 25 هکتار می رسد. ساخت این پارک در سال 1339 انجام شده و دارای 8 درب ورودی می باشد. پارک شهر از شمال به خیابان شهید فیاض بخش، از جنوب به خیابان شهید بهشت، از شرق به خیابان خیام و از غرب به خیابان وحدت اسلامی محدود می شود. در این بوستان اماکن و جاهای بسیار زیبا و دیدنی دارد که می توان به آکواریوم پارک شهر،موزه صلح تهران، دریاچۀ پارک شهر، باغ پرندگان، کتابخانۀ پارک شهر، امکانات ورزشی، تندیس شیر سنگی، ساعت بزرگ مرکزی، آبنما، زمین بازی کودکان و نماد قربانیان سلاح شیمیایی در میدان مرکزی پارک اشاره کرد.

آدرس: تهران – خیابان وحدن اسلامی – پارک شهر

پارک ملت

پارک ملت

بوستان ملت با مساحتی در حدود 34 هکتار یکی از پارک های بزرگ و دیدنی منطقۀ 3 استان تهران می باشد. این پارک از شرق به خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگ راه نیایش، از غرب به مجموعۀ ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیما محدود می شود. ساخت پارک ملت از سال 1345 به دستور فرح همسر محمد رضا شاه پهلوی آغاز شد و پارک شاهنشاهی نام گرفت و پس از انقلاب نام پارک ملت را برای آن انتخاب کردند. دریاچۀ مصنوعی، مجسمۀ مادر، مجسمۀ امیر کبیر، آبنمای پله ای، سینما چهار بعدی، قطار دودی، فضای بازی کودکان و باغ وحش از جمله جاهای دیدنی این بوستان می باشد.

آدرس: تهران – خیابان ولیعصر – تقاطع نیایش – بوستان ملت

پارک لویزان

پارک لویزان

پارک لویزان با وسعت 1100 هکتار عنوان یکی از بزرگترین بوستان های تهران را به خود اختصاص داده است. این پارک در منطقۀ 4 قرار گرفته و از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به شمس آباد، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از غرب به ده لویزان محدود می شود. پارک جنگلی لویزان از امکاناتی چون آلاچیق، سفره خانۀ سنتی، کباب پز، تالار، سرویس بهداشتی، کانکس پلیس و…. برخوردار است. یکی از جذابیت های این پارک تهران باغ پرندگان است که با وسعت 84 هکتار در دو فاز شمالی و جنوبی ساخته شده است.

آدرس: تهران – بزرگراه امام علی شمال – میدان رسالت – خیابان هنگام – بوستان لویزان

پارک لاله

پارک لاله

بوستان لاله یکی از زیباترین پارک های تهران است. این پارک در منطقۀ 6 در محلۀ امیر آباد واقع شده و با مساحت 35 هکتار در سال 1345 توسط محمد رضا شاه پهلوی تأسیس شد. این پارک از جنوب به بلوار کشاورز، از شمال به خیابان فاطمی، از غرب به خیابان کارگر شمالی، از شرق به خیابان حجاب محدود می شود.از امکانات پارک لاله می توان به میز شطرنج، زمین بسکتبال، والیبال وفوتبال، یک سالن ورزشی، پیست دوچرخۀ سواری، باشگاه اسکیت، مسجد، بوفه و کتابخانه اشاره کرد.

آدرس: تهران – خیابان کارگر شمالی – تقاطع بلوار کشاورز – بوستان لاله

پارک چیتگر

پارک چیتگر

بوستان جنگلی چیتگر با وسعت 950 هکتار در غرب تهران قرار گرفته است. این پارک در سال 1342 با هدف بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران توسط سازمان جنگلها و مراتع تأسیس شد و مدیریت آن را شهرداری منطقۀ 22 برعهده گرفت. پارک چیتگر از جنوب به آزاد راه تهران-کرج از غرب به شهرک سرو آزاد و پیکان شهر و از شرق به منطقۀ خرگوش دره محدود می شود.از امکانات این بوستان می توان به پیست دوچرخه سواری، باشگاه سوار کاری، پینت بال، رستوران، میشه زار، آلاچیق اشاره کرد.

آدرس: تهران – اتوبان تهران کرج – بعد از خروجی شهرک راه آهن – پارک چیتگر

پارک قیطریه

پارک قیطریه

یکی از بوستان های قدیمی و زیبای شمال شهر تهران است که واقع در منطقۀ 1 شهرداری تهران در محلۀ قیطریه می باشد.این پارک در شمال بزگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه قرار گرفته، که از شمال به فرمانیه، از جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و شریعتی محدود می شود.پارک قیطریه در سال 1356 با مساحتی در حدود 103000 متر مربع توسط مرحوم دکتر غلام رضا نیک پی نوه دختری ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه ساخته شد.از امکانات این پارک می توان به زمین اسکیت، زمین بدمینتون، میزهای پینگ پنگ و شطرنج، سینما 6 و 7 بعدی، فرهنگسرای ملل، سرویس بهداشتی، نماز خانه و.. اشاره کرد.

آدرس: تهران – خیابان قیطریه – نرسیده به میدان پیروز – جنب خیابان روشنگر

پارک المهدی

پارک المهدی

پارک المهدی در سال 1365 با مساحتی در حدود 65500 متر مربع در ضلع جنوب شرقی میدان آزادی واقع در منطقه 9 شهرداری تهران تأسیس شد.این پارک از پوشش گیاهی متنوعی مانند اقاقیا، زبان گنجشک، سرو نقره ای، نارون، چنار و سدروس تشکیل شده است.زمین کودکان، اسکله قایقرانی، ماهیگیری، فروشگاه شهر کتاب، آلاچیق، کلینیک گل و گیاه، خانه شهروند، خانه اخبار و شهر بازی از جمله امکانات این بوستان می باشد.

آدرس: تهران – ضلع جنوب شرقی میدان آزادی بوستان المهدی

پارک ایران زمین

پارک ایران زمین

بوستان ایران زمین که نام دیگر آن باغ راه فدک می باشد، یکی از پارک های زیبای تهران است که در منطقه 2 شهرداری تهران، محلۀ شهرک غرب واقع شده است.این پارک در سال 1393 با مساحتی در حدود 270 هزار متر مربع در خیابان ایران زمین ساخته شد.از جمله امکانات باغ راه فدک می توان به زمین چمن مصنوعی، زمین والیبال و فوتبال، بوفه و رستوران، ایستگاه دوچرخه، سرویس بهداشتی، ساختمان پلیس، آلاچیق، وسایل ورزشی، آبخوری و باربیکیو اشاره کرد.

آدرس: تهران – شهرک غرب – خیابان ایران زمین – بوستان ایران زمین

بوستان قائم

پارک قائم

یکی از پارک های بسیار زیبا و بزرگ شهر تهران واقع در منطقۀ 18 محله شهرک ولیعصر است که با وسعت 48500 متر مربع در سال 1376 تأسیس شد. پارک قائم در ولیعصر یافت آباد، بزرگراه آیت الله سعیدی، میدان معلم، خیابان حیدر شمالی، خیابان شهدای دانش آموز قرار گرفته است.این بوستان از پوشش گیاهی متنوعی تشکیل شده از آن جمله می توان به صنوبر، افرا، بلوط، چنار، زبان گنجشک، اقاقیا، لیلکی، انجیر، زیتون، سرو، نارون، بید، پیده و…اشاره کرد. پارک قائم از امکاناتی نظیر: کتاب خانه، آب نما، آمفی تئاتر روباز، سالن سر پوشیده ورزشی،دریاچه، آلاچیق، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان، پاسگاه نیروی انتظامی،کلینیک گل وگیاه و…. برخوردار می باشد.

آدرس: تهران – یافت آباد – بلوار معلم – خیابان حیدری شمالی – خیابان شهدای دانش آموز – پارک قائم

پارک آب و آتش

پارک آب و آتش

آب و آتش یکی از جذاب ترین پارک های پایتخت است، که در سال 1388 توسط محمد باقر قالیباف شهردار وقت تهران با مساحت بالغ بر 24000 متر مربع در اراضی عباس آباد ساخته شد.این پارک در خیابان آفریقا نرسیده به چهار راه جهان کودک و در انتهای کوچۀ ژوبین قرار گرفته است.از امکانات این پارک تهران می توان به پیست اسکیت، مسیر دوچرخه سواری، کافه و رستوران، آلاچیق، نور پردازی های زیبا، کالسکه رانی، فانوس دریایی، سالن آمفی تئاتر و آبنما اشاره کرد.

آدرس: تهران – ابتدای بزرگراه حقانی – بعد از چهار راه جهان کودک – بوستان آب و آتش

بوستان گفتگو

پارک گفتگو

یکی از پارک های دیدنی و زیبای شهر تهران که  سال 1382 در محدوده شهرداری منطقه 2 با مساحت 144580 متر مربع تأسیس شد.پارک گفتگو از شمال به مجموعه پلهای تقاطع بزرگراههای شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جوادفاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران، از غرب به کوی نصر محدود می شود.هدف از ساخت این پارک آشنایی مردم با سبک معماری و پارک سازی کشور های مختلفی همچون ایران، ایتالیا، انگلیس، ژاپن و فرانسه است.این پارک علاوه بر امکاناتی نظیر زمین بازی و اسکیت از امکانات دیگری مانند کتاب فروشی، سرویس بهداشتی، مسجد، کافی شاپ، بوفه و رستوران برخوردار است.

آدرس: تهران – منطقه 2 – کوی نصر – انتهای خیابان پیروزی شرقی – بوستان گفتگو

پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه

بوستان نهج البلاغه که وسعت آن به 35 هکتار می رسد، در منطقه 2 شهرداری تهران قرار گرفته است. این پارک در دو فاز که فاز اول آن سال 1388 در محدوده شمال بزرگراه شهید همت تا بلوار همیلا و فاز دوم آن سال 1392 در محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت تأسیس شده است.یکی از مکان های زیبا و جذاب این پارک تهران سرزمین شگفت انگیز نام دارد که از سرگرمی های آن می توان به پیست پرش در آسمان، قایق پرش در آب، راپل هوایی، سافاری پارک وحشت اشاره کرد. بوستان نهج البلاغه از امکانات دیگری همچون آمفی تئاتر، سینما روباز، پیست دوچرخه سواری، آلاچیق، مسجد، سرویس بهداشتی و رستوران نیز برخوردار می باشد.

آدرس: تهران – جنب اتوبان همت – بین یادگار امام و بزرگراه اشرفی اصفهانی – بوستان نهج البلاغه

پارک پردیسان

پارک پردیسان

پارک پردیسان با مساحت 275 هکتاریکی از معروفترین و پر بازدید ترین پارک های پایتخت به شمار می آید. این پارک در شمال غربی تهران واقع در محدوده منطقه 2 با هدف خدمات آموزشی، پژوهشی و تخصصی محیط زیست احداث شده است. بوستان پردیسان از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود می شود.موزه تنوع زیستی، موزه آب، باغ وحش، پارکینگ، سالن همایش و اجتماعات، بوفه، سرویس بهداشتی و آلاچیق از جمله امکانات این پارک می باشد.

آدرس: تهران – بزرگراه همت غرب به شرق – نرسیده به خروجی شیخ فضل الله نوری – پارک پردیسان

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه

بوستان جمشیدیه که به پارک سنگی جمشیدیه نیز معروف است، در شمال خیابان نیاوران و در محله جمشیدیه قرار دارد. این پارک قدیمی به وسعت 10 هکتار توسط غلامرضا پاسبان حضرت، روح الله نیک خصال و محمد برقعی طراحی شده است. به دلیل استفاده از نماها و پله های سنگی با نام پارک سنگی نیز شناخته می شود. همیشه بارش های برف و باران شهر تهران از پارک جمشیدیه به دلیل نزدیکی به کوه های شمال شهر آغاز می شود. در این پارک یک آبشار مصنوعی، یک حوض و چند المان هنری تجسمی ساخته شده که به زیبایی پارک افزوده است. پارک تفریحی جمشیدیه از شمال به کوه های کلک چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک چال می رسد. با بالا رفتن از 600 پله سنگی این پارک به فضایی سرسبز و خوش آب و هوا برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت خواهید رسید.

آدرس: تهران – نیاوران – خیابان فیضیه – انتهای خیابان شهید امیدوار

پارک نیاوران

پارک نیاوران

بوستان نیاوران یا پارک نیاوران پارکی در شمال شرقی تهران و مجاور با میدان باهنر (میدان نیاوران) است.ساخت و افتتاح این پارک در سال 1348 با مساحتی حدود 62000 متر مربع و با طراحی چند طراح انگلیسی و معماری مهندس سردار افخمی صورت گرفت. پارک تهران نیاوران از پارک های با صفا با درختانی همچون چنار، اقاقیا، کاج و بید مجنون در شمال شهر تهران است که برای چند ساعت تفریح، گذراندن اوقات فراغت، دوری از شلوغی شهر مکان مناسبی می باشد. این پارک زیبا سوژه بسیاری از عکاسان و بهترین پارک با آب و هوایی مناسب برای قدم زدن و پیاده روی است. بوستان نیاوران در مجاورت کاخ و فرهنگسرای نیاوران واقع شده که بازدید از این جاذبه های تاریخی را نیز می توانید در برنامه تفریحی خود قرار دهید.

آدرس: تهران – میدان با هنر – انتهای خیابان شمالی پاسداران – جنب کاخ نیاوران – بوستان نیاوران

پارک دانشجو

پارک دانشجو

پارک دانشجو از جمله پارک های قدیمی شهر تهران است که حدود 32000 مترمربع وسعت دارد. این پارک پر رفت و آمد سال 1346 در یکی از زمین های مخروبه شهر و محل زندگی زاغه نشینان ساخته و افتتاح شد و امروزه به پارکی محبوب برای جوانان از جمله جوانان هنرمند تبدیل شده است. در ضلع غربی پارک تهران دانشجو ساختمان 30 ساله تئاتر شهر قرار گرفته و با تالار وحدت تهران و پژوهشکده فرهنگ و هنر مجاور است؛ به همین علت اهالی هنر اوقات فراغت خود را در این پارک می گذرانند. از جمله امکانات این پارک می توان به کتابخانه دانشجو، زمین بازی کودکان، نمازخانه و سرویس بهداشتی اشاره داشت. پارک دانشجو به دلیل نزدیکی به خیابان معروف ولیعصر به کافه ها و رستوران های بسیاری دسترسی دارد.

آدرس: تهران – خیابان انقلاب – چهار راه ولیعصر – پارک دانشجو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

شش − 5 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.