رمان ایرانی | معرفی 20 رمان ایرانی به همراه خلاصه داستان

رمان ایرانی

مجله عصر پاییزتعدادی از مردم در زمان بیکاری به سراغ کتاب می روند تا از این طریق بتوانند علاوه بر پر کردن اوقات فراغت اطلاعات خود را نیز افزایش دهند.برای اوقات فراغت افراد اهل کتاب به سراغ رمان می روند. به داستان های بلند رمان گفته می شود که این نوع از کتاب علاقه مندان زیادی دارد.ما در این مطلب تعدادی رمان ایرانی برای علاقه مندان به مطالعه معرفی کرده ایم پس با ما همراه باشید.

 

رمان چشمهایش

رمان چشمهایش

نویسنده: بزرگ علوی

تعدادصفحه: 271

خلاصه داستان رمان چشمهایش

استاد ماکان یک نقاش چیره دست و ماهر است، که در دوره رضا شاه مبارز سیاسی بوده، وی  پس از دستگیری در تبعید کشته می شود، از او اثری به نام چشمهایش بر جای می ماند.

ناظم مدرسه روایتگر داستان به دنبال راز چشمهای این تابلو است، او زنی را پس از سالها پیدا می کند، که عاشق استاد ماکان بوده…..

 

کتاب گیله مرد

رمان گیله مرد

نویسنده: بزرگ علوی

تعداد صفحه: 204

خلاصه داستان  گیله مرد

این کتاب شامل هشت داستان کوتاه می باشد که داستان اصلی آن گیله مرد است.

گیله  مرد یک دهقان شورشی است، که پس ازاعتراض به مالیات به جنگل فرار می کند، با هجوم مأمورین به خانه اش همسرش کشته و کودک خردسالش تنها می ماند.

پس از دستگیری گیله مرد دو مأمور تفنگ به دست وظیفه دارند تا او را تحویل پاسگاهی در فومن دهند، گیله مرد در طول مسیر به این می اندیشد که چگونه راهی برای فرار پیدا کند…..

 

رمان سووشون

رمان سووشون

نویسنده: سیمین دانشور

تعداد صفحه: 307

خلاصه داستان رمان سووشون

داستان سووشون یک داستان پر ماجرا در شیراز می باشد، که در سال های آخر جنگ جهانی دوم یعنی زمانی که جنوب ایران به تصرف انگلیسی ها در آمده اتفاق می افتد.

یوسف شخصیت اصلی داستان یک انسان شجاع و نترس است که در مقابل نیروی های اشغالگر ایستاده و به مبارزه با آنها می پردازد و زری همسر یوسف که عاشق شوهر و خانواده اش است تلاش خود را می کند تا به خاطر حفظ جان شوهرش او را از این کار منع کند ولی یوسف به راهی که در پیش گرفته ایمان دارد و سرانجام در این راه کشته می شود….

رمان کلیدر

رمان کلیدر

نویسنده: محمود دولت آبادی

تعداد صفحه: 3000

خلاصه داستان رمان کلیدر

این داستان روایتگر دختر جوانی به نام مارال است، او به دلیل زندانی شدن پدر و نامزدش و همچنین فوت مادرش تصمیم می گیرد برای ادامه زندگی نزد عمه اش برود.

مارال با پسر عمه اش که فرزند دوم خانواده بوده و همسر نیز دارد ازدواج می کند و این دلیلی برای دشمنی دلاور، نامزد سابق مارال می شود.

به دلیل زیاد شدن اختلاف بین قبایل و طایفه ها، گل محمد مردی را به قتل رسانده و جسدش را می سوزاند و  داستان ادامه دارد…..

 

رمان جای خال سلوچ

رمان جای خال سلوچ

نویسنده: محمود دولت آبادی

تعداد صفحه: 405

خلاصه داستان جای خال سلوچ

داستان درباره زنی سخت کوش و زحمت کش به نام مرگان است، شوهرش سلوچ که یک مقنی کار است به دلیل بیکاری و شرمندگی نزد همسر و فرزندان، خانه را ترک می کند، آنها زندگی سختی داشته و از فقر غذایی رنج می برند.مرگان برای تأمین مخارج خانه به کارهایی نظیر سفید کاری خانه ها می پردازد و….

 

کتاب زن زیادی

کتاب زن زیادی

نویسنده: جلال آل احمد

تعداد صفحه: 175

خلاصه داستان  زن زیادی

این کتاب شامل 9 داستان کوتاه می باشد، که یکی ازداستان های آن زن زیادی است.

داستان از زبان زنی مطلقه روایت می شود که خودش شخصیت اصلی کتاب است، او زنی فقیر و بی سواد بوده و به اجبار با مردی که ادعای خداپرستی داشته ازدواج می کند و به خاطر فقر مالی خانواده اش مجبور است رفتار های بد مادر شوهر و بی اعتنایی های شوهرش را تحمل کند.

بعداز مدتی شوهر زن تصمیم می گیرد تا زنش را به خانه مادرش برگرداند و….

 

رمان سمفونی مردگان

رمان سمفونی مردگان

نویسنده: عباس معروفی

تعداد صفحه: 375

خلاصه داستان سمفونی مردگان

داستان درباره پسری روشنفکر وصبور به نام آیدین است، او علاقه زیادی به ادبیات، شعر و تحصیل دارد، ولی پدرش جابر اورخانی که یک حجره آجیل فروشی دارد به شدت با او مخالف بوده و کتاب ها و شعر های آیدین را می سوراند.

آیدین از این کار پدر ناراحت شده و خانه را ترک می کند و پس از ساکن شدن در زیر زمین کلیسا کار نجاری را در پیش می گیرد تا از این طریق بتواند وارد دانشگاه شود.

او با دختری ارمنی به نام سورملینا آشنا می شود و…..

 

 رمان باور آفتاب

 رمان باور آفتاب

نویسنده: فهیمه رحیمی

تعداد صفحه: 512

خلاصه داستان رمان باور آفتاب

شخصیت اصلی داستان دختری به نام ملیکا است، او از کودکی برای گذراندن تعطیلات تابستانی به روستا می رفت، تا با  آسیه دختر مش تقی  بازی کند.

مش تقی یک خوار بار فروشی داشت که به کمک پسرش زکریا آن را اداره می کرد.

ملیکا در یک حادثه مادرش را از دست می دهد وبرای ادامه زندگی نزد پدر بزرگ و مادر بزرگش می رود.

ملیکا وقتی بعد از دو سال به روستا می رود با خبر های جدیدی روبرو می شود…

 

رمان اتوبوس

رمان اتوبوس

نویسنده: فهیمه رحیمی

تعداد صفحه:472

خلاصه داستان رمان اتوبوس

داستان در مورد دختری به نام مینو است که در اثر یک سانحه پدر و مادر خود را از دست داده و در پرورشگاه زندگی می کند، بعد از چند سال حضانت او به عمویش داده می شود.

این کتاب در دو بخش نوشته شده که بخش اول آن با نام دفتر سفید ، که رویا ها وتخیلات دختر را روایت کرده و در بخش دوم که دفتر سیاه نام دارد زندگی واقعی و درد ناک مینو را بازگو می کند.

 

رمان یاسمین

رمان یاسمین

نویسنده: مرتضی مؤدب پور

تعداد صفحه:559

خلاصه داستان رمان یاسمین

داستان درباره پسری به نام بهزاد است که دانشجوی پزشکی بوده و از یک خانواده فقیر  می باشد.

بهزاد عاشق دختر پولداری به اسم فرنوش می شود، اما مادر فرنوش که با ازدواج آنها مخالف است از بهزاد می خواهد از زندگی دخترش بیرون برود تا او با پسر خاله اش که خواستگار فرنوش است ازدواج کند…

 

رمان یلدا

رمان یلدا

نویسنده: مرتضی مودب پور

تعداد صفحه: 303

خلاص داستان رمان یلدا

سیاوش شخصیت اصلی داستان برای دیدن پدر دوستش نیما به بیمارستان می رود و در همان جا دختری را می بیند که پیر زنی را برای درمان به بیمارستان آورده است.

یلدا که تازه از خارج برگشته در همسایگی نیما دوست سیاوش زندگی می کند.

سیاوش عاشق یلدا می شود از طرفی نیما هم….

 

رمان بامداد خمار

رمان بامداد خمار

نویسنده: فتانه حاج سید جوادی

تعداد صفحه: 440

خلاصه داستان رمان بامداد خمار

داستان درباره سرگذشت زنی به نام محبوبه است، او خاطراتش را برای برادرزاده اش سودابه که تصمیم دارد با پسری ازدواج کند که از نظر فرهنگ و تحصیلات هیچ مناسبتی با هم ندارند، تعریف می کند.

محبوبه دختر یک اشراف زاده برخلاف میل پدر و مادرش با شاگرد یک نجار به نام رحیم ازدواج می کند.

رحیم مردی شراب خوار، سیگاری و بی فرهنگ است که نه تنها قدر این دختر را نمی داند بلکه او را مورد آزار و اذیت قرار می دهد، دختری که در خانواده اشرافی پر از خدم و حشم بزرگ شده حالا باید خانه را تمیز کرده و ظرف بشویید و……

 

رمان یک عاشقانه آرام

رمان یک عاشقانه آرام

نویسنده: نادر ابراهیمی

تعداد صفحه: 240

خلاصه داستان رمان یک عاشقانه آرام

داستان یک عاشقانه آرام درباره یک معلم ادبیات است که مبارز سیاسی بوده، او برای پیدا کردن عسل به دامنه کوه های ساوالان می رود، در آنجا دختری آذری با چشم هایی سیاه می بیند، عاشقش شده و با او ازدواج می کند.

این زوج جوان با وجود همه مشکلاتی که در زندگی پیش رویشان قرار گرفته در کنار هم خوشبخت هستند و هر روز به گونه ای متفاوت عشق خود را به هم ابراز می کنند…

 

رمان ثریا در اغما

رمان ثریا در اغما

نویسنده: اسماعیل فصیح

تعداد صفحات: 370

خلاصه داستان رمان ثریا در اغما

شخصیت اصلی داستان جلال آریان نام دارد، او کارمند شرکت ملی نفت ایران بوده و برای درمان خواهر زاده اش ثریا که در یک تصادف به کما رفته، به پاریس سفر می  کند.

زمانی که جلال عازم فرانسه می شود ایران درگیر جنگ با عراق است، او در پاریس با مردمی روبرو می شود که از ترس توپ و تفنگ از ایران گریخته و در دشوار ترین اوضاع  ایران را رها کرده و رفته اند و……

 

رمان داستان جاوید

رمان داستان جاوید

نویسنده: اسماعیل فصیح

تعداد صفحات: 406

خلاصه داستان رمان داستان جاوید

جاوید  پسری زرتشتی و نوجوان است که به همراه عموی پیرش برای پیدا کردن پدر ، مادر و خواهر کوچکش راهی تهران می شود، در بین راه عمویش فوت کرده و او تنها می ماند.

پدر جاوید تاجر آجیل بوده، او در حدود شش ماه پیش برای بردن آجیل به دربار قاجار به تهران می رود و دیگر باز نمی گردد.

جاوید با وارد شدن به خانه ملک آرا شاهزاده قاجار متوجه می شود که پدرش به قتل رسیده، مادر و خواهرش در زیر زمین خانه زندانی شده اند و…..

 

رمان چراغ ها را من خاموش می کنم

رمان چراغ ها را من خاموش می کنم

نویسنده: زویا پیرزاد

خلاصه داستان رمان چراغ ها را من خاموش می کنم

باز گو کننده داستان زنی ارمنی به نام کلاریس آیوازیان است، او هفده سال پیش با آرتوش که در یک شرکت نفت کار می کند ازدواج کرده و آنها صاحب سه فرزند به نام های آرمن، آرمینه و آرسینه شده اند.

داستان بیشتر در مورد کلاریس است، او عاشقانه خانواده اش را دوست دارد و همواره در پی برآورده کردن خواسته ها و نیازهای خانواده اش بوده به طوری که حتی خودش را از یاد برده و…..

 

رمان ملکوت

رمان ملکوت

نویسنده: بهرام صادقی

تعدادصفحات: 112

خلاصه داستان رمان ملکوت

داستان در مورد دکتری است که در یک شهرستان دور افتاده به کار طبابت می پردازد.

دکتر حاتم که از صورتی پیر ولی تن و بدنی جوان برخوردار است، ادعا می کند که با تزریق آمپول هایی می تواند جوانی و باروری را به مردم باز گرداند، در صورتی که خودش چهره ای پیر داشته و نا بارور است.

بیماران عجیب و غریبی به دکتر مراجعه می کنند، یکی برای خلاصی از شر جن و دیگری برای قطع کردن دست راستش که تنها عضو  باقی مانده از او است و……

 

رمان همخونه

رمان همخونه

نویسنده: مریم ریاحی

تعدادصفحات: 465

خلاصه داستان رمان همخونه

یلدا شخصیت اصلی داستان به دلیل از دست دادن پدر و مادرش با دوست صمیمی پدرش  حاج رضا زندگی می کند، او دختری مهربان، دلسوز و زیبا است.

پسر کوچک حاج رضا، شهاب به دلیل اختلافی که با پدرش دارد تصمیم می گیرد  از ایران خارج شود، حاج رضا از یلدا می خواهد  به صورت قرار دادی و موقت به مدت شش ماه با پسرش ازدواج کند تا از این طریق بتواند او را از سفر به خارج منصرف کند و در ادامه داستان شاهد وقایع و اتفاقاتی هستیم که …..

 

رمان به رنگ شب

رمان به رنگ شب

نویسنده: اعظم طیاری

تعداد صفحات: 472

خلاصه داستان رمان به رنگ شب

این داستان زندگی پسری به نام سروش را روایت می کند که عاشق دختری به اسم الهه بوده و قصد ازدواج با او را دارد، ولی با مخالفت پدرش روبرو می شود.

پدر سروش از او می خواهد تا با دختر یک بازاری به اسم سیما ازدواج کند، همین مسئله باعث اختلاف بین پدر و پسر می شود وقتی سروش قصد ترک کردن خانه را دارد حال مادرش بد شده و او را به بیمارستان می برند.

سروش برای شفای مادرش نذر می کند تا با سیما دختری که پدرش انتخاب کرده ازدواج کند اما……

 

رمان قهوه سرد آقای نویسنده

رمان قهوه سرد آقای نویسنده

نویسنده: روزبه معین

تعداد صفحات: 220

خلاصه داستان رمان قهوه سرد آقای نویسنده

شخصیت اصلی داستان نویسنده ای به نام آرمان است، او در سن ده سالگی شیفته دختری لاغر با قدی بلند که پانزده سال از خودش بزرگتر است می شود.

این دختر به خانه پیر زن همسایه می رفت تا  پیانو بیاموزد، ولی این پیر زن یک آهنگ بیشتر نمی دانست، برای اینکه دختر زمان بیشتری را صرف آموزش کند، آرمان نت های موسیقی را دست کاری می کرد.

وقتی بعد از بیست سال دختر آهنگ دوران کودکیش را که آرمان دست کاری کرده می نوازد مورد تشویق حضار قرار می گیرد و……

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

یک + 4 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.