معرفی قرص عفونت دندان و درمان خانگی

عفونت دندان

مجله عصر پاییزگاهی به یکباره متوجه می شوید که صورتتان ورم کرده است در ابتدا شاید نگران شوید اما با مراجعه به دندانپزشک این مشکل رفع می شود. عفونت دندان یا آبسه دندان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد  یکی از دلایل آن میتواند مصرف زیاد شکر باشد که باعث خرابی دندان و عفونت آن می شود. برای درمان باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کرد تا هم عفونت رفع شود و هم دلیل آن ریشه یابی شود.

 

عفونت دندان چه علائمی دارد ؟

تب ، طعم بد دهان ، حس ناخوشایند  کلی ، دهان به سختی باز می شود، مشکل در  بلعیدن  و بی خواب شدن

هنگامی که در حال خوردن و جویدن غذا هستید احساس درد می کنید . حساسیت به غذاها و مایعات سرد و داغ

البته نشانه اصلی عفونت دندان ، درد است و معمولا شدید است و این درد یکدفعه شروع می شود و تا ساعات و روزهای بعد شدیدتر می شود.در برخی از موارد درد ممکن است به گوش و فک هم انتقال پیدا کند

معرفی قرص عفونت دندان

آموکسی سیلین یکی از قرص هایی است که به عنوان قرص عفونت دندان تجویز می شود که معمولا دوره مصرف آن هر هشت ساعت  یا 12 ساعت است مترونیدازول نیز دیگر قرصی است که برای عفونت دندان تجویز می شود. در برخی موارد نیز این دو قرص به صورت ترکیبی استفاده می شوند البته مصرف این قرص ها باید با تجویز پزشک انجام شود و استفاده خودسرانه آن توصیه نمی شود و همچنین دلیل عفونت باید توسط پزشک تشحیص داده شود تا دوباره دندان عفونت نکند.

آموکسی سیلین

آموکسی سیلین داروی نام آشنایی است که از خانواده پنی سیلین هاست و دارویی است که معمولا برای عفونت های قفسه ی سینه و سینوس، عفونت ادراری و برخی عفونت های دندانی توسط پزشک به بیمار داده می شود. آموکسی سیلین برخی باکتری ها را از بین می برد و از این طریق عفونت هایی که به خاطر وجود این باکتری ها به وجود آمده بود را درمان می کند.

این دارو به صورت های زیر در ایران تولید می شود:

کپسول ،سوسپانسیون خوراکی ، قرص جویدنی ، قرص خوراکی

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر سابقه حساسیت دارویی مخصوصا به پنی سیلین ها دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

مترونیدازول

مترونیدازول نیز دارویی است که برای عفونت های زیادی استفاده می شود و پر مصرف است و برای پیشگیری و درمان عفونت هایی که عامل آنها یک باکتری  بی هوازی یا پروتوزوآ است توسط پزشکان تجویز می شود.یکی از موارد استفاده از آن به عنوان قرص عفونت دندان است.

از مزیت های این دارو می توان به این موضوع اشاره کرد که  این دارو مناسب افرادی است  که به پنی سیلین حساسیت دارند. گاهی این دارو به همراه آموکسی سیلین به صورت ترکیبی برای عفونت دندان تجویز می شود تا روند بهبودی را تسریع بخشد. میزان دقیق مصرف این دارو توسط پزشک باید تعیین گردد. به طور معمول این دارو هر هشت ساعت و به صورت قرص تجویز می شود.به این نکته توجه کنید که اگر بیماری خاصی دارید قبل از مصرف این قرص پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که دارویی که پزشک تجویز می کند را تا پایان دوره  طبق دستور پزشک مصرف کنید در صورت قطع آن امکان دارد دوباره عفونت دندان بازگردد.

درمان خانگی عفونت دندان

برای کاهش درد ناشی از عفونت دندان تا زمان مراجعه به پزشک متخصص  موارد زیر را رعایت کنید:

غذاهای خیلی سرد یا خیلی داغ را مصرف نکنید.

غذا را با سمتی از دهان بجوید که مشکل ندارد.

از نخ دندان در اطراف محلی که عفونت کرده است استفاده نکنید.

از مسواکی استفاده کنید که بسیار نرم باشد.

این موارد می تواند به شما کمک کند اما برای بهبودی کامل و جلوگیری از عوارض جانبی به یک متخصص مراجعه کنید.

منابع:

medicalnewstoday

webmd

webmd

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × سه =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.